O nas
Historia szkoły
Szkoła Podstawowa nr 153 to szkoła z tradycjami – może poszczycić się ponad 60 – letnią już historią. 1 września 1958 r. w nowo otwartej placówce odbyła się pierwsza inauguracja roku szkolnego. Kierownikiem (nie było wtedy dyrektorów) został wówczas pan Wacław Słomkowski, który czuwał nad prawidłowym funkcjonowaniem nowej szkoły.
Ogółem liczba uczniów wynosiła 978, a więc prawie trzykrotnie więcej niż obecnie. Podzieleni oni zostali na 26 klas od I do VII oraz tzw. oddziały wieczorowe. Bardzo ważną datą dla Szkoły Podstawowej nr 153 stał się dzień 18 października 1959 r., kiedy to nadano jej imię Marii Skłodowskiej – Curie i przekazano sztandar zakupiony z funduszu Komitetu Rodzicielskiego i ze składek uczniów.
W roku szkolnym 1960 – 61 do szkoły uczęszczało aż 1115 uczniów podzielonych na 30 oddziałów. Nauka odbywała się na dwie zmiany. Przez następne lata ilość dzieci utrzymywała się na poziomie ok. 700. Od 1979 r.
na terenie szkoły istniała również klasa 0, do czego wraca się obecnie –
w 2011 r. w naszej szkole ponownie zagościły maluchy z „zerówki”. We wrześniu 1964 r. stanowisko kierownika szkoły objęła pani Cyryla Wdowczak. Zwracała ona szczególną uwagę na wprowadzanie nowych form do pracy dydaktyczno – wychowawczej oraz na działalność organizacji szkolnych i współpracę z rodzicami.
W roku szkolnym 1972 – 73 kolejnym dyrektorem szkoły została pani Anna Rozpiórska, która kładła nacisk na podnoszenie poziomu nauczania
i rozwijania samorządności. Od 1976 r. szkoła przyjęła według Instrukcji Ministerstwa Oświaty różne rodzaje wyróżnień dla najlepszych uczniów. Były to odznaki: Wzorowy Uczeń, Zuch na pięć, Harcerski Laur Naukowy, Srebrnej Tarczy, Złotej Tarczy oraz Złotej Tarczy z Laurem. W roku 1973 szkoła za opiekę nad pomnikiem w Parku Promienistych otrzymała odznakę Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Obecnie kontynuujemy te tradycje opiekując się grobami na Cmentarzu Starym w Łodzi. Przez wiele lat funkcjonowania szkoły, obok zwykłych zajęć lekcyjnych działały ówczesne organizacje uczniowskie : PCK, SKO, LOP, ZHP, Spółdzielnia Uczniowska i podobnie jak dziś – Samorząd Uczniowski. Od roku 1986 przez ponad 20 lat dyrektorem placówki była pani Małgorzata Romańska. Z jej inicjatywy przeprowadzono szereg prac remontowych na terenie budynku. Również dzięki niej szkoła stała się miejscem bezpiecznym i przyjaznym dla uczniów. Była dyrektorem z ogromnym poczuciem humoru, na pozór surowa, ale o sercu anioła.
W latach 2007-2012 dyrektorem szkoły była pani Jadwiga Szymczak. Ceniona jako matematyk za dar przejrzystego tłumaczenia na lekcji i poczucie humoru.
W latach 2012-2017 dyrektorem była pani Małgorzata Dziedziurska. Szkoła wzbogaciła się m.in. o nowoczesną pracownię przyrodniczą i ogródek.
W Plebiscycie na Najfajniejszą Szkołę Podstawową Łódź Bałuty zajęliśmy II miejsce. Cieszymy się, że tyle osób (4639 to wielka i piękna liczba) na nas zagłosowało i myśli tak samo jak my.
W latach 2007-2012 dyrektorem szkoły była pani Jadwiga Szymczak. Ceniona jako matematyk za dar przejrzystego tłumaczenia na lekcji i poczucie humoru.
W latach 2012-2017 dyrektorem była pani Małgorzata Dziedziurska. Szkoła wzbogaciła się m.in. o nowoczesną pracownię przyrodniczą i ogródek.
W Plebiscycie na Najfajniejszą Szkołę Podstawową Łódź Bałuty zajęliśmy II miejsce. Cieszymy się, że tyle osób (4639 to wielka i piękna liczba) na nasza głosowało i myśli tak samo jak my.